Hilal Çim

HİLAL ÇİM

Üretimde Kullandığımız Çim Tohumu Özellikleri

Hazır Doğal Rulo Çim üretimi için kullanılacak çim tohumunun özellikleri çimin hangi amaçla ve nasıl bir iklimde kullanılacağına bağlıdır.

Hazır Doğal Rulo Çim kullanılarak oluşturulacak bir yeşil alan spor karşılaşmaları ve oyun parkları gibi üzerinde çok fazla basılacak bir alan ise kullanılacak çim tohumlarının baskıya dayanımı ve kendini yenileme özelliği ve hızı yüksek olmalıdır.

Daha çok görsel zevke hitap edecek rekreasyon alanlarında ise tekstür yapısı öne çıkmaktadır. Refüj ve yol kavşakları gibi genel alanlarda kullanılacak hazır çim için kullanılacak çim tohumları bakım toleransları yüksek, fazla hassas olmayan ve dayanıklı türlerden seçilmelidir.

Yılın her döneminde uygulanabilen hazır çim en yüksek ve en düşük sıcaklık derecelerinde çalışma olanağı veren çim tohumlarından seçilmelidir.

Hilal Çim olarak ürettiğimiz hazır doğal çim ürünlerimizde tüm bu özellikleri dikkate alıyor ve amaca uygun hizmet verebilmek adına farklı yapılarda hazır çim sahaları oluşturuyoruz.

Hazır Doğal Rulo Çim Kullanmanın Avantajları

Bir çim alan oluşturmak istendiğinde tohumlama yerine hazır doğal çim kullanmak bugün gelinen noktada çok daha avantajlıdır.

Bunun nedenleri;

  •   Hazır doğal rulo çim alanın kullanılabilir hale gelmesi için büyük bir zaman tasarrufu sağlar.
  •   Tohumlama için gereken işçilik gücünü azaltarak maliyetleri düşürür.
  •   Tohum çıkışı sırasında oluşabilecek kayıp riskini ve düzensizliği ortadan kaldırır.
  •   Hastalık ve zararlılar sebebiyle tohum çıkışında oluşabilecek kayıplara engel olur.
  •   Yılın her döneminde aşırı hava şartları oluşmadığı sürece uygulanabilir.
  •   Son yıllarda gelişen sektörle birlikte birim alan maliyeti tohumlama yöntemine göre daha avantajlıdır.

Sulama

Çim alanların sulama periyodu, sıklığı ve miktarı alanın güneşlenme seviyesi, toprak yapısı ve altyapı durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Yeterli ölçüde güneşlenen ve drenaj sistemi sağlıklı çalışan bir çim alan sıcaklıkların ortalama 10–15 ‘C aralığına ulaştığı dönemden itibaren düzenli olarak sulanmalıdır. Sulama için en uygun zaman sabahın erken saatleri ya da gün batımından sonraki toprak sıcaklığının nispeten düştüğü saatlerdir.

Gölge alanların sulanmasında alandaki suyun mutlaka takibi yapılmalı ve yosunlaşmaya sebep olacak aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Yüksek sıcaklık ve yoğun nem yaşanan bölgelerde iki sulama arasındaki dönem uzayabilir. Bu sayede alanın üst tabakasında çok uzun süre nem tutularak hastalıklara elverişli bir ortam hazırlanması ihtimalinin önüne geçilebilir. Fazla sulamanın yetersiz yapılan bir sulamadan daha fazla zarar verdiği unutulmamalıdır.

Gübreleme

Çim alanlar birim alandan çok fazla besin maddesi kullanan türlerdir. Bu sebeple sağlıklı bir çim alanın sürdürülebilmesi için gerekli besin elementlerinin alana düzenli olarak verilmesi gerekir. Bu konuda tavsiye edilebilecek olan çim alanlar için geliştirilmiş ve alanın ihtiyacı olan elementleri yavaş salınımla bırakan gübrelerdir. Bu ürünler yeterli dozda uygulanırsa oluşacak zarar riski en aza iner.

Kış sonrası çim alana verilecek gübre miktar ve içeriği ile yüksek yaz sıcaklarında verilecek olan ya da sonbahar ve kışa hazırlık aşamasında verilecek olan gübre miktar ve içeriği kuşkusuz aynı olmayacaktır. Hastalık ya da zararlılar nedeniyle oluşan yıpranmalarda uygulanacak hızlı, etkili ve toparlayıcı gübreler de ayrı bir ürün grubudur. Kış döneminde oluşan yıpranmaları gidermek için erken ilkbahar döneminde yüksek azot ( N ) içeren gübreler tercih edilebilecekken yaz döneminde daha çok fosfor ( P ) ve potasyum ( K ) içerikli olanlar, sonbahar başlangıcında ise potasyum ve iz element ( Fe, Mg, S vb. ) ağırlıklı olanlar tercih edilmesi mantıklı olacaktır.

Biçme

Çim alanların zamanında ve doğru şekilde biçilmesi alanın devamlılığı açısından son derece önemlidir. Gereğinden fazla uzayan bir çim alan direncini kaybederek hızla yıpranır. Böyle bir alanı tek seferde çok kısa biçmek zararı daha da arttıracağından bunu sık aralıklarla 2 ya da 3 seferde yapmak gerekir. Gereğinden fazla kısa kesilen çim ise toparlanma sıkıntısı yaşar ve bu dönemde hastalıklara karşı daha zayıf olur.

Çim alanda kullanılan karışımın içerisindeki türlerde büyüme ve kardeşlenme hızı aynı olmadığından homojen bir görüntü için biçme zamanlarının aksamaması gerekir. Yüksek sıcaklık saatlerinde ve ıslak zeminde çim biçme yapılması sakıncalıdır. Çim biçimi yapacak makinenin bıçaklarının da keskin ve düzgün olması dikkat edilecek önemli noktalardan biridir. Aksi takdirde çim alanın uç bölgelerinde deformasyona bağlı hoş olmayan bir görüntü oluşabilir.

Koruma

Çim alanların sağlıklı bir şekilde yaşaması için gerekli işlemlerden biride hastalık ve zararlılara karşı koruma ile yabancı otlarla mücadeledir. Çim alanlarda en fazla görülen ve genelde yapılan bakım yanlışlarından kaynaklanan hastalıklar fungal ( mantari ) kökenlidir. Yüksek sıcaklık ve yüksek nem bir araya geldiğinde ortaya çıkabilen bu hastalıklarla mücadele öncelikle doğru bakımla başlayacaktır. Bakımın ilk adımı da ilaçlamadır.

Zararlı olarak bahsedilen ( böcek, kurt, salyangoz, köstebek vb. ) içinde gerekli insektisitler ile derhal müdahale edilmelidir. Çim alandaki yabancı ot mücadelesi alan hazırlanırken en başta düşünülmesi gereken bir işlemdir. Dolgu ve tesviye toprağının steril olmasına dikkat edilmelidir. İlerleyen zamanlarda görülebilecek yabancı otlar için ise seçici herbisitlerle veya mekanik olarak elle mücadele edilmelidir. Doğal ortamında olan ve güçlü olan her zaman yabani ot denen bitkidir. Bu yüzden sağlıklı bir çim alanın direncinin daha yüksek olacağı unutulmamalıdır..

WhatsApp Whatsapp Hattı